TVP.pl Informacje Sport Kultura Rozrywka VOD Serwisy tvp.pl Program telewizyjny

Prawo do śmierci

Data publikacji: 2018-04-04

Ekipa Wiktora ratuje mężczyznę, który stracił przytomność w lesie… i dopiero po reanimacji odkrywa, że na szyi chorego jest wisiorek z napisem „DNR” (Do Not Resuscitate). Zapraszamy na 186 odcinek „Na sygnale”, a w nim…

Martyna, przestraszona, od razu spogląda na szefa:
- Co my zrobiliśmy?…
Doktor Banach zachowuje jednak spokój.
- Uratowaliśmy człowieka.
- Wbrew jego woli!(…) Pacjent ma prawo nie udzielić zgody na resuscytację…
- Tylko w wypadku, gdy jest nieuleczalnie chory, a resuscytacja będzie jedynie przedłużeniem agonii. Nie mogliśmy tego stwierdzić na miejscu…
- A jeśli znowu się zatrzyma?
- To znowu będziemy go reanimować... Bez informacji o jego stanie zdrowia nie możemy ustalić przyczyny. Zawsze działamy w jednym kodzie – ratowania życia!

Tymczasem w szpitalu do ratowników podchodzi nagle żona chorego… I od razu Wiktora atakuje.
- Pan nie wie, ile on przeszedł?! Ma nowotwór czwartego stopnia... rozsiany. Zawsze podkreślał, że nie chce być już w szpitalu... Obiecałam mu, że tam nie wróci!(…) On już tak się przez was wycierpiał... Operacja, chemia, druga operacja... Chciał już tylko w spokoju umrzeć! W domu... Każdy ma prawo do godnej śmierci!

Czy rodzina pacjenta złoży oficjalną skargę - i doktor Banach znów będzie miał kłopoty? Emisja odcinka numer 186 już 11 kwietnia, punktualnie o godz. 21:45... zobacz koniecznie!